Pronađene glave krokodila u egipatskoj grobnici
Arheolozi koji su iskopavali u Tebanskoj nekropoli pronašli su devet glava krokodila. Ovo otkriće je jedinstveno jer krokodili nisu podlegli mumifikacji i bili su sahranjeni sa ljudima.
Poljski arheolozi su pronašli glave krokodila u grobnicama dva egipatska plemića, piše PAP. Glave su bile umotane u tkaninu. Međutim, one nisu bile mumificirane niti su podlegle bilo kakvom tretmanu očuvanja.
Arheolozi iz Centra za arheologiju Mediterana na Univerzitetu u Varšavi obavaljaju iskopavanja dve grobnice od 2013. godine na nekropoli el-Asasif. Jedna pripada „Četiju“, važnom zvaničniku tokom vladavine faraona, Nebhepetre Mentuhotepa II (vladao 2055-2002. godine pne). Druga grobnica pripada anonimnom, ali visoko-statusnom članu koji je služio na kraljevskom dvoru, piše HeritageDaily.
- Majmuni sahranjeni poput “uspavanih beba”, importovani su u drevni Egipat iz Indije kao kućni ljubimci
- Skeleti zmija u grobovima ljudi na nekropoli Ravna-Slog u blizini Knjaževca
Arheološka istraživanja delova tebanske nekropole egiptolozi sprovode jako dugo. Ona se nalazi na zapadnoj obali Nila. Ova oblast je korišćena za sahranjivanje tokom Novog kraljevsta (između 16. i 11. veka pne).
Otkriće je objavljeno u Journal of African Archaeology.
Jedinstveno otkriće krokodila koji nisu mumificirani
Lobanje su pripadale vrsti Crocodilus niloticus, velikom krokodilu koji potiče iz slatkovodnih staništa u Africi. Očuvali su se samo fragmenti lobanje i mandibule. Verovatno zbog prethodnih iskopavanja Herberta Vinloka pre jednog veka. Opšte je poznato u arheologiji da su istraživači tog vremena obraćali vrlo malo pažnje na ostatke životinja (ali i na ljudske) i bacali ih na gomilu.
„Ovo je potpuno neobično otkriće i prvo te vrste u istoriji istraživanja u Egiptu“, rekao je Čudžik za Newsweek. „Znamo za mnoge mumije krokodila koje su pronađene duž Nila. Sve su to mumije celih krokodila koje su deponovane u posebno pripremljenim katakombama svetih životinja, u ovom slučaju krokodila ili svetih životinja boga Sobeka”.
„U našem slučaju stvari su drugačije. Prvo, samo glave, a ne cela tela ovih nilskih reptila su deponovane u grobnicama u kojima radimo. Drugo, nisu mumificirani, već samo umotani u platno. Konačno, ostaci su pronađeni u grobnicama ljudi, a ne u katakombama svetih životinja”.
U starom Egiptu, krokodili su bili predmet obožavanja u obliku boga Sobeka. Sobek je povezan sa nilskim krokodilom ili zapadnoafričkim krokodilom. On je predstavljen ili u pravom krokodilskom obliku, ili kao čovek sa krokodilskom glavom.
Sobek je takođe bio povezan sa faraonskom moći, plodnošću i vojnim junaštvom. Ali je dodatno služio i kao zaštitno božanstvo sa apotropejskim moćima, prizvano posebno za zaštitu od opasnosti koje je predstavljao Nil.