Pronađeno je 6000 srebrnih novčića iz 11. veka i sedam mačeva iz bronzanog doba
Čuvari arheoloških spomenika, odnosno volonteri, u nemačkoj državi Meklenburg-Zapadna Pomeranija otkrili su 6000 slovenskih novčića iz 11. veka, ali i sedam mačeva iz bronzanog doba.
Državna kancelarija za kulturu i zaštitu spomenika predstavila je izuzetna arheološka otkrića koja su prošle godine otkrili volonteri ili čuvari arheoloških spomenika u Meklenburg-Zapadnoj Pomeraniji. Njihovo udruženje se naziva De Ackerlöper.
Oni su pronašli sedam mačeva iz bronzanog doba, koji su stari 3000 godina, 6000 srebrnih novčića iz 11. veka i riznicu sa reklikvijarom, takođe iz 11. veka, navode u izjavi državne kancelarije.
Mačevi iz bronzanog doba
Sedam mačeva pronađeno je u fragmentima u blizini Mirova, kod Meklenburškg jezera.
„Može se pretpostaviti da su oni isplivali na površini pre izvesnog vremena kada se kopao rov i da su sa izbačenim materijalom rasprostranjeni na većoj površini“, kažu iz državne kancelarije.
- Pronađen bronzani mač 3.000 godina starosti i savršene očuvanosti
- Pronađen fenomenalno očuvan bronzani mač star 3.000 godina
Čuvari spomenika su pomno pratili pojedinačne fragmente koji su bili raštrkani. To je omogućilo da se mačevi skoro u potpunosti spoje i rekonstruišu. Arheološko iskopavanje je obavljeno zajedno sa arheolozima iz državnog odeljenja za arheologiju.
Mačevi su verovatno bili potopljeni kao žrtveni darovi. Iako ovakva nalazišta vrednih predmeta nisu neuobičajena, toliko mačeva iz bronzanog doba nikada nije otkriveno na jednom mestu u Meklenburg-Zapadnoj Pomeraniji. Rezultati datiranja su pokazali da mačevi potiču iz bronzanog doba. Njihova starost se procenjuje na oko 3.000 godina.
6000 srebrnih novčića i relikvije iz 11. veka
Na Rigenu je pronađeno 6000 srebrnjaka iz 11. veka. Rasprostranjeni su bili na većoj površini, ali je većina novičića bila u glinenoj posudi.
Poreklo novčića je veoma različito. Dolaze iz zapadne Nemačke, ali i iz regiona Majsen-Gornja Lužica. Oko 10 odsto kovanog novca dolazi iz Engleske, Danske, Češke i Mađarske. Otkriće novčića omogućava da se izvuku zaključci o mogućim trgovinskim odnosima u 11. veku.
Pronađen je i bogati nakit. Neobičan nalaz su dve posude sa relikvijama koje su pronađene u oblasti Meklenburškog jezera.
- Zaštitna istraživanja lokaliteta Arčinovica na trasi Moravskog koridora donela su veoma značajna otkrića iz antičkog i srednjovekovnog perioda
- Pronađen srpski srebrni novčić kralja Dragutina u srednjovekovnoj tvrđavi Rusokastro u Bugarskoj
Oko 250 volontera je aktivno na očuvanju spomenika kulture. Iz državne kancelarije navode da je otprilike isto toliko na obuci. Ovi volonteri-čuvari kulture „su neophodni za očuvanje našeg kulturnog nasleđa u Meklenburg-Zapadnoj Pomeraniji“, rekla je ministarka kulture Betina Martin.
Hm, možda i našoj državi trebaju volonteri-čuvari spomenika u zaštiti kulturnog nasleđa? Verujem da bi se smanjio broj uništavanja arheoloških nalazišta od strane divljih kopača i nesavesnih investitora.