Radnici koji su gradili egipatske piramide bili su izloženi teškim metalima

Radnici koji su gradili egipatske piramide bili su izloženi teškim metalima
Egipatske piramide u Gizi (foto: Noureddin Abdulbari, CC BY 4.0)

Život radnika koji su gradili egipatske piramide bio je još teži nego što se ranije mislilo. Oni su bili izloženi velikim koncentracijama teških metala.

Egipatski radnici su pre 4.500 godina bili izloženi iznenađujuće visokim koncentracijama teških metala kao što su bakar i arsen, koji mogu izazvati povraćanje, dijareju i mučninu.

Obrada teških metala dovela je do zagađenja reke Nil i trovanja radnika.

Nova analiza uzoraka tla sa visoravni Giza otkriva kontaminaciju bakrom i arsenom koja datira više od 5.000 godina. Tada su se upotrebljavali metalni alati, posebno oni za izgradnju kompleksa piramida.

Studija je objavljena u časopisu Geology. U njoj istraživači proučavaju sedimentno jezgro izbušeno u podnožju piramida u blizini drevne luke Khufu, blizu reke Nil.

Arheolozi sumnjaju da je ovaj sada nestali rukavac reke omogućio transport građevinskog materijala korišćenog za izgradnju piramida pre više od 5.000 godina. Više: Misterija kako su zaista izgrađene egipatske piramide je možda konačno rešena?

Ogromna radna snaga od oko 7.000 do 20.000 ljudi, uključujući pisare, zidare, metalurge, stolare i mnoge druge, radila je na licu mesta kako bi završila projekat izgradnje piramide.

Radnici u starom Egiptu imali su trovanja od teških metala

Luka je igrala ključnu ulogu u transportu materijala za izgradnju nekropole. Takođe, je bila i mesto velike industrije za proizvodnju bakarnih alata. Istraživanja nagoveštavaju da su bakarni alati koje su koristili radnici sadržali arsen, da bi ojačali sečiva, dleta i burgije. Prevelika upotreba bakra zagadila je luku u blizini piramida.

Ilustracija egipatskih radnika na izgradnji piramide (foto: AI generated)

Nivoi kontaminacije metalima su oko pet do šest puta veći od njihovih prirodnih količina otkrivenih u okruženju.

Nalazi prate poreklo metalne kontaminacije na lokaciji oko 3265. godine pre nove ere (predinastički period). Kontaminacija metalima dostiže vrhunac tokom kasne izgradnje pramida, oko 2.500 godine pre nove ere i traje do 1000. godine pre nove ere.

Iako su istraživači pronašli direktne dokaze o predinastičkom periodu u samo 13 grobova severno od Gize, oni veruju da geoarheološki zapis daje više tragova.

Ipak, smatram da bi sledeća studija trebala da se bavi hemijskim analizama teških metala na ljudskim skeletnim ostacima.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »