Arheolozi otkrili najdužu humku u Evropi
Češki arheolozi su u istočnoj Češkoj otkrili verovatno najdužu praistorijsku humku u Evropi.
Arheolozi sa Univerziteta u Hradec Kralove otkrili su ogromnu praistorijsku humku tokom zaštitnih arheoloških istraživanja duž trase autoputa D35 Plotište-Sadova u Češkoj.
Iskopavanjima su otkrili takozvanu izduženu humku, dužine 190 m. Prema istraživačima, ovo otkriće predstavlja najduži spomenik ovog tipa poznat u Evropi.
- Arheolozi su otkrili “Ukrajinski Stounhendž” star 5.500 godina ispod humke
- Istražena misteriozna kružna struktura – rondela iz kamenog doba
- Jedan od najvećih inženjerskih poduhvata iz kamenog doba – megalitski dolmen Menga
Prema preliminarnim procenama, humka potiče iz halkolita, odnosno bakarnog doba (3800-3350. g. p.n.e.). Humka je povezana sa kulturom levkastih pehara, nazvanom po keramičkim posudama sa levkastim vrhom. U tom periodu se javljaju grobni kompleksi poput ovih humki.
U kontekstu hipoteze stepskih kultura, kultura se posmatra kao neindoevropska. Ona predstavlja kulturu neolitskog porekla, za razliku od naroda koji su govorili indoevropskim jezikom koji su kasnije upali sa istoka.
Ispod humke su bli sahranjeni pokojnici
Sama humka je zbog poljoprivrednih aktivnosti potpuno izorana. Međutim, iskopavanjima je utvrđeno da je humka široka oko 15 metara i da je orijentisana u pravcu severoistok-jugozapad.
Arheolozi su uspeli da nađu ulaz u humku. Otkrili su 29 sahrana. Dve se nalaze u centralnom delu humke. Smatra se da je humka podignuta kako bi se sahranile te dve osobe koje su bile u središtu humke.
Arheolozi su otkrili nekoliko grobnih priloga u blizini centralnih sahrana. U jednom grobu su pronađeni fragmenti keramike, a u drugom četiri kremena vrha strela i kremeno sečivo.
Grobni inventar centralnih sahrana je u skladu sa analogijama na drugim lokalitetima u Češkoj i Poljskoj.