Da li je ovo najstariji ginekološki tretman?

Da li je ovo najstariji ginekološki tretman?
Prelom karlice i ginekološki tretman (foto: University of Granada)

Naučnici su, prilikom analize ostataka mumificirane žene, otkrili da je zadobila povredu u predelu karlice, koja je bila medicinski tretirana. Ovaj ginekološki tretman se pominje u egipatskim medicinskim spisima starim 4.000 godina.

Stručnjaci sa Univerziteta u Granadi i Haenu proučavali su fizičke tragove na mumiji žene koja je pretrpela tešku traumu karlice između 1878. i 1797. godine p.n.e. Oni su ovaj tretman povezali sa medicinskim praksama opisanim u egipatskim medicinskim papirusima tog vremena.

Žena je zadobila traumatsku povredu koja je izazvala bol i moguće sterilitet. Analizom skeletnih ostataka antropolozi su uočili tragove preloma i medicinsku intervenciju za ublažavanje povrede, što se smatra prvim poznatim ginekološkim tretmanom u istoriji.

Počeci mumifikacije u Egiptu

Tokom arheoloških iskopavanja 2017. godine u Kubet el-Havi, na zapadnoj obali Nila, andaluzijski istraživači su pronašli vertikalni tunel uklesan u stenu. Tunel je deo grobnice KH34, koja vodi do pogrebne komore sa desetak izuzetno očuvanih skeleta.

Tehnike mumifikacije tog doba nisu bile naročito efikasne, barem na ovom lokalitetu u Gornjem Egiptu. Međutim, pojedinci sahranjeni na ovom mestu pripadali su višim slojevima društva, što znači da su nakon smrti dobili posebnu pažnju. Ove elitne mumije bile su umotane u debele slojeve platna, a na nekima su uočeni ostaci osušenog mekog tkiva.

„Mumije su imale grobne priloge, poput ogrlica različitih vrsta. U nekim slučajevima, njihova lica bila su prekrivena kartonskim maskama, koje su se sačuvale unutar dva pravougaona sarkofaga – jedan unutar drugog. Sarkofazi su bili ispisani hijeroglifima, ali su često bili oštećeni usled najezde termita“, objasnio je forenzički antropolog Migel Botela.

Ginekološki tretman na mumiji

Jedna od mumija iskopanih u grobnoj komori verovatno je bila poslednja sahranjena na tom mestu. Pripadala je ženi visokog društvenog statusa, čije je ime Satjeni sačuvano na ostacima spoljašnjeg kovčega. Ovo ime bilo je uobičajeno među višim slojevima u regionu, te je ona označena kao Satjeni A.

Mumija Satjeni (foto: University of Granada)

Između njenih zavijenih nogu, u predelu karlice, ispod platnenih omota, istraživači su pronašli keramičku činiju sa znacima upotrebe i ugljenisanim organskim ostacima. Analiza skeletnih ostataka, koju je sproveo tim antropologa sa Univerziteta u Granadi, potvrdila je da je žena preživela ozbiljan prelom karlice, verovatno usled pada, što je izazvalo jak bol.

Velike su šanse da je, kako bi se ublažila bol, bila podvrgnuta fumigaciji – tretmanu koji je u egipatskim medicinskim papirusima opisan kao metoda za lečenje ginekoloških problema.

„Najzanimljiviji aspekt istraživanja koje su sproveli stručnjaci sa Univerziteta Haen nije samo dokumentovanje umirujućeg ginekološkog lečenja – što je sasvim jedinstveno u egipatskoj arheologiji – već i činjenica da se ova vrsta tretmana fumigacijom pominje u medicinskim papirusima tog doba,“ istakli su istraživači.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »