Na srednjovekovnom groblju pronađena tkanina sa izvezenim Isusom Hristom
Arheolozi su na srednjovekovnom groblju u Rusiji pronašli redak komad tkanine u grobu žene sa izvezenim prikazom Isusa Hrista.
Arheološka iskopavanja su sproveli arheolozi sa Arheološkog Inistituta Ruske akademije nauka.
Otkriće je napravljeno tokom izgradnje autoputa Moskva-Kazanj, gde su arheolozi pronašli srednjovekovno naselje od 8,6 hektara i hrišćansko groblje.
Iskopavanja su otkrila 46 grobova. U jednom od grobova je bila sahranjena žena sa izvezenim Deisisom sa likom Isusa Hrista i Jovana Krstitelja. Žena je imala između 16 i 25 godina.
- Arheolog tvrdi da je pronašao najstariji hebrejski tekst u kome se pominje ime Boga
- Jedinstveno otkriće u Viminacijumu: najstariji pomen Hrista?
- Arheolozi su možda pronašli mesto rođenja Svetog Petra
Deisis je tradicionalna ikonografska predstava Hrista. U tradicionalnim primerima, Devica Marija i Jovan Krstitelj su prikazani okrenuti ka Hristu sa rukama podignutim u molitvi za čovečanstvo. Deisis sa grčkog može prevesti kao „molitva“ ili „zastupništvo“, jedna je od najmoćnijih i najzastupljenijih slika u pravoslavnoj verskoj umetnosti.
Tkanina sa prikazom Isusa Hrista
Tkanina je dugačka 12,1 cm i široka 5,5 cm i sastoji se od dva dela spojena vertikalnim šavom od tkane zlatne trake sa pletenom šarom. Postava tkanine se nije očuvala, ali su mikroskopskim pregledom otkriveni ostaci kore breze i uboda igle duž donje i gornje ivice.
U sredini tkanine je frontalna slika Isusa Hrista koji blagosilja, a desno od njega je Jovan Krstitelj koji se moli. Druga figura, verovatno Devica Marija, nekada je bila sa leve strane.
Arheolozi veruju da je vezena tkanina nekada bila pokrivalo za glavu napravljeno od tamnog svilenog samita. Slični primeri pronađeni su na Ivorovskoj nekropoli u blizini Starice na kojima je prikazan lik arhanđela Mihaila sa kopljem, ili izvezena lica svetaca i krstovi pronađeni u groblju Karošskog u Jaroslavskoj oblasti.
Govoreći o otkriću, istraživači su komentarisali da je „najviši nivo izrade, suptilnosti i elegancije nakita uložen u izradu ovog minijaturnog veza“.
“Nema sumnje da je bogat zlatovez statusni ukras nošnje i svedoči o visokom blagostanju sahranjenih, što je sasvim u skladu sa prirodom nalaza i veličinom kompleksa imanja u naselju.”