Soba za robove u Pompeji
Najnovije otkriće u Pompeji jeste soba koju su koristili robovi koji su radili u vili Civita Giuliana. Vila se proučava od 2017. godine, gde su prethodna iskopavanja otkrila nekoliko soba, odaje za slugu i ceremonijalnu kočiju i štalu sa upregnutim konjima.
U najnovijoj seriji iskopavanja Arheološkog parka Pompeja, arheolozi su pronašli prostoriju u blizini mesta gde je otkrivena ceremonijalna kočija. Veruje se da je skroman smeštaj robova koji su obavljali svakodnevni rad u rimskoj vili, uključujući održavanje i pripremu kočije.
Gipsani kalupi pomogli istraživačima
Uz pomoć gipsanih kalupa, istraživači su u prostoriji identifikovali krevete napravljene od grubo obrađenih drvenih dasaka, sa bazama od užadi koje su vidljive zakopane u cinerit (vulkanski tuf) od erupcije. U vulkanskom tufu je sačuvana i osovina kočije, i tragovi platnenih ćebadi na krevetima, kao i nekoliko ličnih predmeta poput osam amfora, keramičkih posuda i odajnih lonaca.
Ovo otkriće pruža izvanredan pogled na deo antičkog sveta koji inače ostaje u mraku. Soba robova pruža veoma redak uvid u svakodnevni život robova. Zahvaljujući izuzetnom stanju prostorije i mogućnosti izrade gipsanih odlivaka kreveta i drugih predmeta od kvarljivih materijala koji su ostavili trag u pepelu koji je prekrivao antičke građevine.
- Novo otkriće u Pompeji-gospodar i sluga stradali u erupciji vulkana Vezuv
- Izuzetno dobro očuvani ostaci rimskog sveštenika pronađeni u Pompeji
- Štand brze hrane otkriven u Pompeji
Pored toga što je prostorija služila kao spavaonica za grupu robova, možda čak za malu porodicu, na šta ukazuje mali dečiji krevetić. Soba je služilla i kao ostava, o čemu svedoči osam amfora naguranih u uglove ostavljenih slobodnih za ovu svrhu. Veličina prostorije bila je 16 kvadratnih metara, iako mala, njena funkcija bila je višestruka.
Antička Pompeja
Pompeja je bila veoma uspešan i napredan grad pre nego što ga je uništila erupcija vulkana Vezuv 79. godine. Ova prirodna katastrofa zabeležena je kao jedna od najvećih u ljudskoj istoriji, a vulkanska erupcija ubila je preko 2,000 ljudi i životinja koje su se tu našle. Vulkanski pepeo koji je prekrio grad, doveo je do toga da vreme za njegove stanovnike stane, a arheolozima je pružilo obilje podataka o životu antičkih ljudi. Ruševine u Pompeji su prvi put otkrivene u XVI veku, ali su iskopavanja počela tek 1748. godine. Pompeja je jedno od najposećenijih i najduže iskopavanih arheoloških nalazišta na svetu.