Pronađen 2.000 godina star češalj za kosu od ljudske lobanje
Arheolozi su otkrili češalj za kosu star 2.000 godina na lokalitetu iz gvozdenog doba napravljen od dela ljudske lobanje.
Arheolozi iz Muzeja londonske arheologije (MOLA) identifikovali su redak i jedinstven artefakt pronađen na lokalitetu iz gvozdenog doba u Bar Hilu blizu Kembridžšira u Engleskoj. Ono što je bilo iznenađujuće jeste saznanje da je češalj izrađen od dela ljudske lobanje. U ovom slučaju reč je o fragmentu temene kosti.
- 5500 godina stare amajlije od ljudskih lobanja iz Švajcarske
- Vikinzi su trgovali sa Arktikom, pokazale analize češljeva
- Arheolozi su pronašli češalj sa molbom da zaustavi vaške sa kose i brade
Češalj za kosu potiče iz gvozdenog doba (750. g.p.n.e.-43. g. n.e.). Ima polukružni oblik i zupce sa jedne strane. Moguće da se nosio kao amalija.
Arheološki dokazi iz cele Evrope govore nam da je ljudska glava bila zaista važna ljudima iz gvozdenog doba. Čak je bila sakupljena i izložena na ulazima u naselja u Britaniji. Ovaj čin se mogao desiti u vreme sukoba i glave su bili trofeji lovaca na glave.
Rekonstrukcija češlja na crtežu ukazuje da je prvobitno bio pravougaonog oblika sa zaobljenim ivicama i imao je kružnu rupu za pričvršćivanje na odeću.
Češalj je jedan od samo tri češlja iz gvozdenog doba napravljena od ljudskih lobanja ikada pronađenih u Velikoj Britaniji.
Možda je reč o tradiciji iz gvozdenog doba koja je bila jedinstvena za ovaj deo Britanije.